Příspěvek na bydlení je dostupnější!

15.05.2023

Zvyšující se životní náklady se v poslední době dotkly každého z nás. Je stále těžší udržet kvalitu života při současných cenách potravin, energií či nájmů. Příspěvek na bydlení je jednou z dávek sociální podpory státu, která má za cíl pomoci osobám a rodinám, které se nachází ve složité finanční situaci.

Příspěvek na bydlení je dávka, která přispívá osobě nebo celé rodině při úhradě nákladů souvisejících s bydlením. Vyplácí se opakovaně na základě podané žádosti, která se podává na dobu neurčitou. Od ledna 2023 dostála tato dávka některých změn, které by pro vás mohly být zajímavé. Jedná se např. o to, že samotná žádost se maximálně zjednodušila. Nadále platí možnost vyplnit žádost na papírovém formuláři na kterékoliv pobočce Úřadu práce ČR. A nebo lze žádost o příspěvek podat online z pohodlí vašeho domova (je potřeba elektronická Identita občana, nebo Datová schránka). Navíc příjmy rodiny se revidují čtvrtletně ale již pouze jednou za půl roku.

Kdo může příspěvek získat? Vždy záleží na konkrétním případu. Obecně však lze říct, že pokud vás náklady na bydlení (nájem, energie, vodné a stočné atp.) stojí více než 30 % vašich čistých příjmů, můžete příspěvek čerpat. Příspěvek mohou v některých případech čerpat i osoby žijící ve vlastním bytě či domě.

A jak můžete o dávku požádat? Osobně na kterékoli pobočce Úřadu práce nebo elektronicky. Elektronický formulář najdete na stránkách MPSV (https://www.mpsv.cz/web/cz/prispevek-na-bydleni). Pokud byste narazili na technické obtíže, využijte pomocnou telefonickou linku číslo 950 194 444. Formulář žádosti může vyplnit pouze osoba, která o příspěvek žádá (tedy např. syn nemůže podat žádost za rodiče). Pro podání žádosti si předem připravte následující podklady:

  • Potvrzení o výši příjmu – (výplatu, mzdu, důchod), např. výplatní pásku;
  • Potvrzení nákladů na služby – doklad potvrzující výši nákladů na služby jako vodné, stočné, odvoz odpadu atp.;
  • Potvrzení nákladů na energie – doklad potvrzující výši nákladů na energie za předchozí měsíce;
  • Vyúčtování služeb a energií – pokud jste v daném měsíci obdrželi přeplatek či nedoplatek, přiložte vyúčtování k žádosti;
  • Nájemní smlouvu – sken nebo fotku vaší nájemní smlouvy;
  • Potvrzení o studiu – v případě, že je vaše dítě student starší 15 let, budete potřebovat potvrzení o studiu;
  • Prohlášení dalších osob – pokud s vámi bydlí další osoba starší 18 let, budete od ní potřebovat podepsat prohlášení.

Přečtěte si několik modelových příkladů:

Důchodkyně:

Helena je ovdovělá důchodkyně a bydlí ve vlastním domě v Javorníku. Její náklady na bydlení (energie, vodné stočné atp.) jsou 6 800 Kč měsíčně. Pobírá důchod ve výši 13 800 Kč měsíčně. Od státu může získat příspěvek na bydlení ve výši 2 660 Kč měsíčně.

Rodina:

Jana a Karel bydlí v nájmu v Ústí nad Labem. Mají dvě děti, 8 a 10 let. Jejich čistý příjem je 38 348 Kč měsíčně. Za nájem platí 12 000 Kč měsíčně a náklady na bydlení (energie, vodné, stočné atp.) platí 6 620 Kč měsíčně. Příspěvek na bydlení mohou získat až 7 116 Kč měsíčně.

Samoživitelka:

Petra je samoživitelka a bydlí v nájemním bytě v Olomouci se dvěma dětmi, 8 a 11 let. Její čistý příjem je 27 290 Kč měsíčně. Nájem a náklady na bydlení ji stojí 15 620 Kč měsíčně. Od států může získat příspěvek na bydlení ve výši 7 433 Kč měsíčně.

Pro zjištění orientační výše příspěvku na bydlení můžete využít zjednodušenou online kalkulačku na webu MPSV zde: https://www.energetickyprispevek.cz/.

© 2022 Komunitní centrum Mezouň
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky